Gyenge medencealapi izmok: Miért kell foglalkoznod vele már most?
Tudtad, hogy a várandósság alatt a méhed súlya 40 grammról egészen 800 grammra nő, és ehhez jön pluszban a magzat súlya? Ez hatalmas terhelést jelent a medencealapi izmokra. Ráadásul a hormonális változások, a szülés során keletkező nyomás, de még az ülő életmód és a helytelen testedzés is gyengíthetik ezeket az izmokat.
A gátizom gyengeség első jeleit gyakran elbagatellizáljuk, pedig komoly figyelmeztetések lehetnek. Előfordult már veled, hogy szex közben vagy jóga órán levegő került a hüvelyedbe? Vagy hogy egy kiadós nevetés, köhögés közben pár csepp vizelet elcseppent? Eleinte talán csak erőlködésre jelentkezik ez, de ha nem teszel ellene, a helyzet romolhat, és még súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek, mint a szervsüllyedés.
De ez még nem minden! A medencealapi izmok gyengesége kellemetlen húzó érzést, vagy akár hát- és derékfájást is okozhat. Ha szülés után nem megfelelően regenerálódik a hasizmod, az is összefügghet a medencefenék állapotával. Futóknál gyakran úgy jelentkezik a probléma, hogy a futás megkezdése után pár perc múlva erős vizelési inger lép fel, még akkor is, ha előtte kiürítették a hólyagjukat.
Fontos tudni, hogy a szülés utáni első 6 hét az önregeneráció időszaka, de ez nem jelenti azt, hogy minden magától megoldódik. Ha nem pihensz eleget, és túl korán kezded el a testedzést, hosszú távú károkat okozhatsz a gátizmaidban – a méh lesüllyedhet, az izmok és szövetek gyengék maradhatnak.
Ne várj, amíg komoly tünetek jelentkeznek – kezdd el most a gátizmaid edzését!