10 gyakori kérdés a szétnyílt hasizom problémáról

Ti kérdeztétek a rectus diastasisról

Szia Kedves Anyuka!

Sokan közülünk talán még sosem hallottak a Rectus Diastasisról, pedig hihetetlenül fontos téma, főleg szülés után. Szerencsére azonban egyre több az információ, de sokszor hiányos, vagy félrevezető. Most összegyűjtöttem neked azt a 10 kérdést, amit a leggyakrabban kérdeznek tőlem az anyukák ebben a témában, amit mindenképp tudnod kell erről az állapotról, hogy tájékozott és felkészült legyél.

 

green_and_white_enter_here_floor_decal_masolata_masolata.png

1. Mi is az a Rectus Diastasis?

Ez az állapot az egyenes hasizmok kóros eltávolodása középvonalban, ha ez 2 cm-nél szélesebb, akkor már Rectus Diastasissal állunk szemben.

2. Kik a leginkább érintettek?

Leggyakrabban várandós nőknél alakul ki, tehát szülés után álló anyukák különösen érintettek. DE! Nem csak nők problémája! Meglepő de tény, hogy férfiaknál és gyermekeknél is előfordulhat ez az eltávolodás.

3. Igaz az, hogy a felülések, hasprések is okozhatják?

Nem minden esetben. De a rossz testmozgás is okozhatja, igen. Ha megvan a hajlamod rá, vagy ha a korábbi szülés miatt még a szülést segítő hormonok hatnak a testedre, akkor a nem megfelelő hasizom erősítés következménye lehet, hogy szétnyílik a hasizmod, vagy a szétnyílás nagyobb lesz. Helytelen testedzéssel és rosszul végzett gyakorlatokkal tehát kialakítható ez az állapot, de nem mondható ki, hogy mindenki így is jár.

4. Igaz az, hogy mindig figyelni kell rá?

Igen. Ha egyszer kialakult, odafigyelést igényel. Hiába dolgozol rajta, ha utána nem foglalkozol többet vele vagy rosszul edzel.

5. Milyen problémákkal járhat?

Rossz testtartás, medencefenék problémák, emésztési nehézségek, derékfájás és nagy pocak (esztétika) mind kísérői lehetnek az állapotnak. Nagyobb teher kerül a gerincre és a gátizomra, így egy kezeletlen rectus diastasis hosszú távon a gerincet és a gátat is károsíthatja. 

6. Milye kezelési módszere van az állapotnak, ha nem akarok műtétet?

Napi pár perces RTM torna (Rectus Training Módszer) segíthet az eltávolodást 1 cm alá húzni. Az eltávolodás mértékétől és a kötőszövetek állapotától függ, hogy mennyi ideig tart a regeneráció.

7. Visszatérhetek a kedvenc a sportomhoz?

Igen. Csak adj időt magadnak a regenerálódásra, és tudd meg, hogyan végezd helyesen az edzéseidet, mit kell esetleg módosítani.

8. Nincs mindig időm és energiám a nehéz és fárasztó tornához...

Nem kell nehéz gyakorlatokhoz folyamodnod. A rehabilitáció alatt mindig megfelelő erős gyakorlatokat kapsz, amit helyesen végezve, akár fáradtan is meg tudsz csinálni.

9. Ez nem természetes állapot a szülés után?

Ne higgy el mindent! Ne higgy annak, aki azt mondja, ez az ára a gyerekszülésnek. Lehet tenni ellene, sőt, ha már preventíven, a várandósság alatt végzed a gyakorlatokat, akkor sokkal kisebb mértékben alakul ki a probléma, ha egyáltalán kialakul.

10. Szülés után mennyi ideig lehet tornával rendbe hozni a pocakom?

Sosem késő! Szülés után sok-sok évvel is javítható a pocak állapota, és vele együtt a gátizom gyengeség is.

Ne feledd, a testünk sok változáson megy keresztül a szülés után, de fontos tudnunk, hogy nem vagyunk egyedül ezzel. Van lehetőségünk arra, hogy segítsük testünk regenerálódását, és újra visszanyerjük az erőnket és egészségünket. A Rectus Diastasis kezelésében a legfontosabb a tájékozottság, a megfelelő gyakorlatok elvégzése, és az odafigyelés önmagadra. Ne hagyd figyelmen kívül a jeleket, és ne félj segítséget kérni. Képes vagy rá, hogy visszanyerd a harmóniát a testedben!

Ha van még kérdésed, keress bátran! 

Renka

https://www.facebook.com/anyanosport/