Gátizmaid egészsége, női erőd forrása
Miért fontos a medencealap izmainak edzése, és hogyan vigyázhatsz rájuk a mindennapokban?
Kedves Anyukák!
Ma egy olyan témáról beszélek, ami gyakran háttérbe szorul, pedig nagyon fontos - a medence- és gát izmaink védelme és erősítése. Vessünk egy pillantást arra, miért olyan lényeges a medencefenék izmaink karbantartása és hogyan érhetjük el ezt a hétköznapokban is.
Először is, mi is az a medencefenék és gát? A gát a hüvely és a végbél közötti terület, de tágabb értelemben az egész medencefenékhez tartozik. A medencefenék izmai három rétegben épülnek fel, és ezek az izmok egy része akaratunktól függően mozgatható, mint a bicepszünk vagy a hasizmunk. Gondold végig, ha edzed a bicepszed, milyen szép erős és izmos lesz. Ha nem edzed, akkor pedig vékony, „löttyedt”. Tehát ugyanolyan fontos, hogy a mély izmainkat is eddzük, különben elgyengülnek!
A terhesség és a szülés során a fokozatosan növekvő méh, a hormonális változások, valamint a szülés szintén nagy terhelést jelentenek ezekre az izmokra. De a helytelen testtartás, az ülő életmód és a rosszul megválasztott testedzés is hozzájárulhat a túlterheléshez, gyengüléshez. Hogy mindezt megelőzzük és támogassuk a regenerációt, összegyűjtöttem néhány egyszerű praktikus tippet nektek.
Hogyan vigyázz a tested alapjára, a medencealapra, gátizmokra?
- Helyes testtartás minden helyzetben, legyen az séta, ülés, vagy a babakocsi tolása közben. Kerüld a hosszú, görnyedt ülést.
- Ne emelj túl nehéz súlyt, inkább kérj segítséget vagy húzd-told helyes testtartással. Ha mégis emelsz, akkor azt a megfelelő testtartással végezd, a légzés bekapcsolásával.
- Oszd el a cipekedést egyenletesen, és rövid pihenőkkel légy kíméletes a testedhez.
- Amikor állsz (pl. főzés, pelenkázás közben) állj zárt állásban, és ne told ki a csípőd egyik oldalra se. Kicsit mozgásokkal maradj aktív, például ki körzésekkel, vagy apró lépésekkel.
- Ne hordj szűk farmert vagy túl szoros övet, ami nyomást gyakorol az alhas és a medencefenék izmokra.
- Ha elgyengültek a medencefenék izmaid, és a babahordozást választod, akkor válassz olyan babahordozót, ami tehermentesíti a medencéd. Próbáld meg inkább háton hordozni a babád, és a hordozó egyenletesen terheljen a vállakra, csípőre.
- Ne rohanj el mindig mosdóba, „megelőzve”, hogy esetleg pisilni kelljen később.
- Legyen rutin az egyszerű erősítő mozdulatokat, akár tévénézés közben.
A rendszeres gátizomtorna rendkívül fontos, és ideális esetben fekvő vagy fordított testhelyzetben érdemes végezni. Fontos, hogy figyelj, mit érzel közben: mintha a vizeletet vagy a székletet szeretnéd visszatartani. Mindig „húzó’ érzés legyen, sose „toló”.
Itt egy videós segítség ahhoz, hogyan kezd el
Az Anya Egészség, Női Egészség Mentorprogramban megtalálod a medencefenék izmainak fokozatos erősítésére és fejlesztésére való tornákat is, az edézések nem terheli k a gátad, és minden tornát gátizom tornával zárunk.
Legyél erősebb, magabiztosabb, figyelj oda a tested titkos részeire is, mert ez az alapja a női egészségnek.
Szeretettel,
Renka
Szalai Renáta
Pre- és Posztnatális Fitnesz Specialista
Anyaegészség Mentor, RTM - Rectus Training Módszer Alapítója, Kangatraining Magyarországi Vezetője
Szeretnél értesítést kapni az új bejegyzésekről?